neděle 19. září 2010
středa 8. září 2010
Ing.Valentin Kusák, Hradec Králové
Na pomluvy a lži pana Kusáka jsem byl již nucen, ač velmi nerad, reagovat 22.8. zde. Navíc jsem k tomu byl čtenáři vyzván. Bohužel, pan Kusák svoji pomlouvačnou kampaň stupňuje. Protože vím, že se očekává, že na to budu nějakým způsobem reagovat, učiním tak pouze velmi krátce veřejnou výzvou adresovanou panu Kusákovi.
Moje reakce na pomlouvačnou kampaň pana Ing.Kusáka a výzva:
"Pane Kusák, jste lhář. Na vše ostatní jsem byl již nucen reagovat 22.8. zde. Budu rád, když mne i lidi v mém okolí přestanete urážet a obtěžovat a přestanete o nás lhát. Pokud budete i nadále stupňovat Vaši pomlouvačnou kampaň, nezbude mi nic jiného, ač to považuji za naprosto poslední způsob řešení, než se obrátit na svého právníka a řešit tuto smutnou záležitost právní cestou.
Pane Kusák, nepište mi. Nereagujte. Nevolejte mi. Vymažte si moje telefonní číslo i e-mail. Přestaňte nás obtěžovat!"
Související: Vážený Pane Hýsek! Právě jsem si přečetl článek Pana Kusáka
P.S.: Chápu, že invalidní důchodce Kusák má čas celý den sedět u počítače a vymýšlet nesmysly, ale my ostatní musíme taky pracovat. Snad už nás i mne osobně pan Kusák přestane obtěžovat a veřejně napadat.
Jan Hýsek
středa 25. srpna 2010
Bc. Tomáš Oburka: Volte Honzu Hýska
Bc. Tomáš Oburka"
Volby ČR
úterý 17. srpna 2010
Dipl.-Ing. Zdeněk Salvet: Volte Honzu Hýska
Dipl.-Ing. Zdeněk Salvet"
Volby ČR
pondělí 16. srpna 2010
Volby komunální 2010 HK: Jan Hýsek a otázky na tělo
Těžká otázka hned na úvod. Na prvním místě bych chtěl říci, že to je bod našeho programu č.1.. Cituji: "Nová koalice má jako svůj hlavní cíl radikální úpravu či následné vypovězení pro město zcela nevýhodné smlouvy o sytému parkování v Hradci Králové." (Zdroj). A je to míněno přesně tak, jak je to napsáno. Abych tomu dodal jistou váhu, proč myslíte, že jsem přesvědčil svého právníka, aby kandidoval na naší společné kandidátce DOMA V HRADCI? Protože právníka (a asi ne jednoho) k tomu budeme nutně potřebovat. Mimochodem, on o Atolu a smlouvách hovoří již déle než rok a sám mne na některé věci upozorňoval již před časem.
Současně nepochybuji o tom, že i další strany budou mít záležitost systému parkování a příslušných smluv na jednom z předních míst volebního programu. Možná, že i to, totiž nejen jejich názory, ale také závazek vůči voličům, by mohly řešení ulehčit i uspíšit. Osobně si například nedokáži představit, že to bude bod volebního programu číslo 1 a potom se nebude 4 roky nic dít. Osobně bych se cítil velmi trapně.
Můj názor na celou kauzu je čím dál více vyhraněný. Jsem přesvědčený o tom, a indicie tomu nasvědčují, že se jedná o velký podvod. Celé to slouží k obohacení pár desítek lidí a ti lidé si to v žádném případě nezaslouží.
Ve skutečnosti si v tento okamžik myslím, že by se celá dotyčná smlouva měla zpochybnit a samozřejmě předložit také argumenty proč.
Nedělám si žádné iluze, že situaci lze vyřešit v jednom sezení nových radních! Nejsem naivní. Bude to mnohem složitější a asi se u toho budeme hodně hádat, hodně zainteresovaných se bude bránit zuby nehty. Ale nevidím jiné řešení, než cestou přes radnici a nevidím jiné řešení, než do toho celého pořádně "říznout".
Samozřejmě Vám v tento okamžik nejsem schopen předložit konečné řešení. Bude to práce pro celý tým lidí a bude to vyžadovat ochotu velké části radních a zabere to minimálně pár týdnů.
Pokud se to naopak celé zamete pod stůl, budu velmi znechucen a začnu uvažovat o tom, zda-li má vůbec smysl v takovém týmu dál pracovat.
Račte si prosím tuto moji odpověď uložit a pokud se někdy odchýlím od těchto slov, neváhejte mi tuto moji odpověď vmést do tváře!
V několika posledních dnech jsem napsal Vize Hradec Králové 2020 a všechny tyto body by měly udělat z Hradce nejlepší město pro žití v ČR. A samozřejmě také nalákat nové a mladé Hradečáky.
Co se týče konkrétně podpory bydlení pro mladé rodiny, trefila jste se do oblasti, ve které se v žádném případě nepovažuji za odborníka. V ten okamžik nastává můj klasický postup:
- Nejprve si zjistím informace a možnosti. Nastuduji problematiku.
- Potom budu poslouchat názory a řešení lidí, které budu považovat za experty na danou oblast. Budu jim klást otázky.
- Nechám si to vše projít hlavou a budu přemýšlet o řešení. Podpořím či navrhnu řešení.
- Vyřešení dopravní situace. Dokončení dálnice D11. Kamiony mimo město. Ta investice spočívá i v energii a času celého týmu lidí, který se snažit působit i na dění mimo město. Ano, nebojím se zde napsat, že město samo by v těchto záležitostech mělo lobovat. Troufnu si zde napsat, že na vyřešení dopravy by město mělo vrhnout 30% veškeré své "energie".
- Rekonstrukce a údržba našeho největšího pokladu - historického jádra. Nelze usnout na vavřínech.
- Hospic a kvalitní hospicová péče.
považuji za zbytečnou a odpověď na ni za předem jasnou.
Ano, úplatek je vše, co jste právě jmenovala a může mít mnoho tváří. Vzpomeňme třeba na Standu Grosse, který obratem ruky vydělal cca 400% na "zázračně" nakoupených akciích. Úplatkem mohou být i tyto radosti. Některé úplatky mohou mít i velkou časovou prodlevu.
Každopádně podstata korupčního procesu je stále stejná.
S touto otázkou jste mi udělala radost. Je to sotva pár dní, co jsem seděl s přítelkyní v kavárně a nadšeně jsem jí popisoval, že první věc, kterou udělám jako radní, bude spuštění mého osobního webu s názvem například "Radní HK" či "Radní Hýsek" a nejen že tam budu psát velmi osobním stylem co se na radnici děje a řeší, ale bude tam i fórum, kde bude moci každý občan položit otázku. Přítelkyně se ne mne nejprve dívala docela překvapeně až nedůvěřivě, ale nakonec v zásadě nebyla proti.
Samozřejmě, že mi to zabere čas. Otázky budou občas trošku stres, ale já si myslím, že to prostě musím udělat! Co také čekat od blogera, kterým již pár roků jsem? Blogeři prostě musí psát a komunikovat :)
Je to velký problém. V ČR je možné se ve funkci totálně znemožnit a přesto většina politiků zůstává na svém místě dále. Jenže, kolik silných osobností a čestných lidí ve vysoké politice je? Hrstka statečných.
Co si myslím o zodpovědnosti politiků lze vyčíst např. z mojí Vize HK 2020 speciálně bod 18 (Hradecký investiční fond). Cituji sám sebe: "Fond je primárně určen pro příští generace a jeho význam v dlouhodobém horizontu stoupá. Hradečtí radní jsou přímo zodpovědní za správu tohoto fondu a v případě prokazatelně špatně odvedené práce ručí svým osobním majetkem. Hradečtí radní svým jednáním občanům ukazují a dokazují, jak se chová správný hospodář."
Jinak Vaše otázka na můj mezník, to je další proklatě těžká otázka. Vidím, že na těžké otázky máte velký talent.
Co nemůže skončit jinak než rezignací a platí to pro mne i pro ostatní?
- Příjem hotovosti v zaměstnání a bez dokladu.
- Nález igelitové tašky se 100.000,-Kč v kufru automobilu s nevysvětleným původem.
- Výrazná finanční či jiná škoda městu z nedbalosti.
- Falšování údajů.
- Vyhrožování či nátlak z pozice své funkce.
- Mnohamilionový nárůst majetku během funkčního období s nevysvětleným původem.
Nedělám si absolutně žádné iluze o politice v naší zemi. Se zlem se však musí bojovat. Nedokáži si představit jiný způsob boje a řešení, než zmobilizovat tu chytřejší, schopnější a charakternější část naší populace a převzít zodpovědnost, bojovat za lepší stav a také všem vlastním příkladem ukázat, že to jde. I když je to v zásadě věčný boj.
Musím říci, že toto je pro mne klíčová otázka, od které se odvíjí všechno ostatní. Již na začátku jsem si v tom udělal jasno a dodalo mi to jistý vnitřní klid. Buď k politické funkci člověk přistoupí tak, že se jedná o, jak se říká, rejžák. A je rozhodnutý, že na tom vydělá balík a samozřejmě "černotou", jak jinak. A potom se vše řídí jeho hlavním cílem a končí to zamlžováním, podváděním, manipulací a zamotávání se nemá konce. A nebo má jiné cíle, například cítí jisté poslání, a pak cestou korupce nikdy nejde. Potom jsou samozřejmě i jisté hraniční situace, ale já jsem přesvědčený, že inteligent pozná, kde končí jedno a kde začíná druhé. Já jsem si svoji stranu vybral. Doufám, že to nebude boj s větrnými mlýny.
Vzhledem k tomu, že se hodlám po zbytek života dívat každé ráno do zrcadla, můj hlas nebude k mání.
Ale pojďme se trošku po vodnářsku zasnít... Co takhle prodat svůj hlas na radnici za takových 100 miliard Kč. A pak je všechny vzít a postavit za ně kousek za Hradcem město budoucnosti? Ta představa by mi nedala spát!
Mým cílem je vše podstatné on-line a vše pro veřejnost přístupné. Od začátku do konce. Viz také moje Vize HK 2020 (bod 12).
Slibuji.
Ale jo. Zkusit se má všechno :-). Beru to jako výzvu. Už i přítelkyně mne taktně upozornila, že teď nemyslím na nic jiného. Věřte nebo ne, chci tady v Hradci a v této oblasti něčeho užitečného dosáhnout. Vizi mám. Chuť a energii taky. A jak mi řekl můj šéf před lety: "Ty Honzo jedeš na úplně jiný palivo než ostatní (kolegové)". A měl pravdu. Mám takový svůj vnitřní hnací motor.
Myslím si, že za 2*4 roky se dají dosáhnout velmi slušné výsledky. A pak se uvidí.
Jan Hýsek
Otázky a odpovědi aneb Volíme radní v HK
Četla jsem Váš profil na webu a velmi mile mě překvapilo, že z Vás čiší nadšení pro věc, mám chuť věřit tomu, že byste mohl být v Hradci Králové tím novým, svěžím, tolik potřebným větrem. Jako obyčejného voliče, kterému není jedno, komu dává svůj hlas, mám na Vás proto několik otázek a předem děkuji za jejich zodpovězení.
1) Parkování ve městě - jaký je váš názor na firmu ATOL? Chtěl byste v této věci něco změnit, příp. co? Tohle je zcela jistě aktuální lokální problém, takže jaké by bylo Vaše racionální řešení?
2) Hradec Králové se v jedné ze svých kampaní profiloval jako "Město pro život". Město je progresivní, to ano, ale jak by se podle Vás dal tento slogan převést do praxe, aby nebyl jen práznými slovy? Především působení výše zmiňované firmy ATOL, v kombinaci s cenami bytů, dokáže mnoho zájemců o bydlení ve městě odradit. Jak byste je nalákal? Konkrétně mě zajímá oblast podpory bydlení pro mladé rodiny.
3) Jaké jsou podle Vás pro nadcházející volební období tři nejdůležitější investiční akce města? Ať jde o výstavbu, revitalizaci, rekonstrukci.... Záměrně neuvádím žádné příklady, abychom se vyhnuli podsouvání informací...
4) Jak si vysvětlujete pojem "úplatek"? Je to finanční hotovost, nebo i nepeněžní "pozornosti" - dovolené, úlevy z plateb za parkování ve městě, apod. Záměrně se Vás neptám, zda byste úplatek přijal. Tuto otázku považuji za zbytečnou a odpověď na ni za předem jasnou.
5) Pokud byste se dostal do zastupitelstva, co byste udělal proto, abyste nebyl neviditelným zastupitelem? Pokud mají být opravdu veřejné věci veřejné /teď nemluvím o straně, proto malá písmena/, co třeba Vaše webové stránky s přehledem toho, co konkrétně prosazujete, co jste pro to udělal, pro co, kdy a jak jste hlasoval, příp. s odůvodněním proč jste hlasoval tak a tak? Zastávám názor, že volič má právo toto vědět, Vám by to sice zabralo něco času, ale i zastupitel je funkce honorovaná z peněz veřejných, toto by mělo být samozřejmostí. Politici /i komunální/ se sice na svých stránkách hezky usmívají, jejich weby jsou plné textu, ale líbivou omáčku nechme stranou, je potřeba voliči říkat a ukazovat konkrétní věci a činy.
6) V našem státě není na žádné politické úrovni moc běžné, že by člověk byl zodpovědný za chyby, na kterých se podílí, nebo je dokonce zavinil. Pokud se objeví problém, je již téměř folklórem dávat od něj ruce pryč, chybí odvaha nést následky. Proto mě zajímá, čístě hypoteticky, co například by se muselo přihodit, abyste rezignoval na svůj post komunálního politika? Každý má tuto mez nastavenou jinak, jaký mezník je ten Váš?
7) Až zjistíte a poznáte na vlastní kůži, že politika je prohnilá, korupce bují i na komunální úrovni, zmanipulovaná výběrová řízení jsou denním chlebem, co myslíte, že to s Vámi udělá? Myslíte si, že jste natolik silný, že i přesto všechno budete schopen dál prosazovat zájmy veřejnosti a nebo hrozí, že se stanete jedním z "nenažraných panáků"? Ano, je to čistě teoretická otázka, ale určitě jste i o tomto musel přemýšlet, jak se asi zachováte, až se ocitnete na rozcestí...
8) Až si někdo bude chtít koupit Váš hlas zastupitele, kolik bude stát?
9) Dokážete slíbit, že nikdy nebudete manipulovat ani se podílet na účelové manipulaci s výsledky výběrových řízení a zachováte jejich transparentnost?
10) Pořád chcete do politiky? :-)
Děkuji za odpovědi a čas jim věnovaný!
Přeji Vám hodně úspěchů a zdaru ve Vaší práci!
H.P.
obyčejný člověk
neděle 15. srpna 2010
Vize Hradec Králové 2020 Jana Hýska
Jak vidím Hradec za 10 let? Co všechno bych chtěl v Hradci na radnici za těch deset let prosadit? Dokážete si něco takového představit a především, líbí se Vám ta představa? Napište mi.
Vize HK 2020
Většina Čechů hodnotí Hradec Králové v roce 2020 jako druhé nejkrásnější město v ČR po Praze.
Hradec Králové je po Praze, Brně a Ostravě čtvrté nejdůležitější město v ČR.
Počet občanů města lehce přesáhnul 100.000.
Město Hradec Králové je opakovaně vyhlášeno jako nejlepší město pro žití v ČR.
Vize vzniku Hradubic se v horizontu desítek let jeví čím dál reálněji. Města se k sobě pozvolna a sympaticky přibližují.
Dopravní situace v HK a okolí je téměř vyřešena. Kamiony se již nevalí napříč městem, ale město velmi elegantně, bezpečně a rychle objíždějí.
Je dokončen hlavní tah na Brno. Z Hradec do Brna je možné dostat se velmi rychle a bezpečně.
Nedaleko města vznikla supermoderní průmyslová zóna, která poskytuje možnosti zaměstnání a podnikání pro tisíce lidí z HK i okolí. A protože v HK žije spousta chytrých hlaviček, sofistikované výrobky i služby Hradečáků se vyvážejí do celého světa.
Hradec je ještě zelenější než před deseti lety. Projít se po hradeckých parcích je pastva pro oči. S rozrůstáním se města narůstá také počet parků a je na to kladen důraz a vše je velmi citlivě provedeno.
Vzhledem k rekonstrukci a údržbě historického jádra města jezdí do HK turisté z celého světa. Velmi oblíbená je "pobytová" kombinace HK-Kutná Hora-Praha či HK-Krkonoše. Hradečtí radní vymysleli velmi chytrý a levný "návod" pro turisty (cedule, mapka, web). Vznikly tak 3 hradecké turistické trasy (na 1 hodinu, na 3 hodiny, na celý den) a turisté i jejich průvodci se nechávají inspirovat.
Když se zeptáte mladých lidí z celé republiky, kde by chtěli studovat vysokou školu, Hradec je mezi třemi nejčastěji jmenovanými městy.
Všechny městské zakázky jsou od začátku až do konce on-line přístupné pro veřejnost. Smlouvy města se soukromými splečnostmi jsou veřejné a on-line.
Hradečtí radní ochotně komunikují s občany města například prostřednictvím sociálních sítí. Neexitují slušné otázky občanů, které by nebyly zodpovězeny.
Z práce pro město HK se stala prestižní záležitost a o tuto práci mají zájem i ti nejschopnější občané. Vše je maximálně transparentní. Korupce je prakticky vymícena. U všech vyšších postů je zveřejněno, s jakým majetkem člověk do funkce nastoupil a s jakým majetkem svoji službu městu a občanům ukončuje.
Na 10 místech v HK je možné si za lidový obnos půjčit bicykl a jezdit na něm třeba celý den a pak jej opět vrátit na libovolné vyhrazené místo. Po technické stránce je vše vyřešeno. V každém kole je zabudován čip, podle kterého lze v případě nutnosti bicykl vysledovat. U každého stojanu je také kamera a to pro zajištění celého systému. Věřte nebo ne, nikdo si netroufne kolo nevrátit! Za krádež hrozí vysoké postihy. A když už se stane, že se kolo nevrátí, bývá to například v situaci, kdy má cyklista zdravotní potíže (např. infarkt) či dojde k dopravní nehodě a tak se dokonce stává, že systém zachrání lidský život. Na každém bicyklu je dostatečně velká reklamní plocha k pronájmu a firmy to ve velkém využívají. Celý projekt se tak zaplatí do 2 let a začíná městu dokonce vydělávat!
Parkování v historickém jádru je vyřešeno. Na Velkém náměstí již nelze parkovat. Zaparkovat auto lze do 200 m od Velkého náměstí a za rozumnou cenu.
Hradec Králové má svůj hospic a kvalitní hospicovou péči.
Vznikl Hradecký investiční fond. Finanční přebytky města, které vznikají v dobrých časech, jsou systematicky investovány na světových trzích a to do pečlivě vybraných akcií a dluhopisů a je dostatečně rozloženo riziko. Průměrné roční zhodnocení se pohybuje na úrovni 6-8%. Z fondu je čerpáno pouze výjimečně v době recese (maximálně 1-2x za 10 let). Fond je primárně určen pro příští generace a jeho význam v dlouhodobém horizontu stoupá. Hradečtí radní jsou přímo zodpovědní za správu tohoto fondu a v případě prokazatelně špatně odvedené práce ručí svým osobním majetkem. Hradečtí radní svým jednáním občanům ukazují a dokazují, jak se chová správný hospodář.
Skončily machinace s územním plánem města. Z územního plánu si již nikdo nedělá dojnou krávu!
MUDr.Jan Hýsek 15.8.2010
Jan Hýsek
úterý 10. srpna 2010
Leoš Kučera: Proč volíme Leoše Kučeru (DOMA V HRADCI) primátorem Hradce Králové?
Lukáš Kocián (projektant železničních zabezpečovacích zařízení, zvukař a technik ArtKina Centrál - http://ratejna.info/)"
neděle 8. srpna 2010
MUDr. Jan Hýsek - životopis
Narodil jsem se 1.2.1975 v Hradci Králové a žiji zde po celý svůj život. Považuji se za hrdého občana našeho krásného města. Moje matka je lékařka. Můj otec byl strojní inženýr.
Jsem svobodný. Mám přítelkyni.
V dětství a dorosteneckém věku jsem se věnoval téměř výhradně sportu a to v řadě disciplín. Tato vášeň mi zůstala dodnes. Časem jsem dosáhnul i konkrétních výsledků. Jsem vícemistr republiky ve sjezdovém lyžování (sjezd).
Gymnázium Boženy Němcové (specializace programování) i lékařskou fakultu jsem vystudoval jak jinak než v Hradci Králové.
Po zdárném absolvování studia lékařské fakulty jsem pracoval řadu let ve farmaceutickém odvětví. Byla to pro mne velká životní škola a získal jsem zde řadu neocenitelných zkušeností. Zkušeností v těchto oblastech:
- vedení lidí
- vzdělávání kolegů i lékařů
- organizování vzdělávacích akcí
- uvádění nových originálních léků do praxe
- obchod a marketing
Z těchto získaných dovedností těžím dodnes.
Absolvoval jsem celý cyklus Sales Management Academy (Mercuri), což je po MBA druhé nejvyšší školení pro manažery v ČR.
V roce 2005 jsem se, lidově řečeno, postavil na vlastní nohy a začal se věnovat ještě dalším zajímavým oblastem.
V roce 2007 jsem založil vlastní poradenskou firmu a této aktivitě se věnuji doposud. Specializuji se na oblast investování a obchodování na burze. Stejně tak jako dříve sport i toto se stalo mojí vášní. Jsem přesvědčen o tom, že člověk by měl dělat to, co ho baví a současně to, v čem vyniká. A tak se tím také řídím.
Již několik let provozuji jeden z nejčtenějších blogů v ČR a jeho návštěvnost se rok od roku zvyšuje.
Další skutečností, která zásadně ovlivnila a stále ovlivňuje můj život, je internet. Jsem autorem (i majitelem) stále se rozrůstající sítě více než dvaceti serverů, které se zaměřují především na oblasti vzdělávání, byznysu a osobního rozvoje. Tyto servery každý měsíc slouží desítkám tisíc čtenářů a uživatelů.
Vím, že řada lidí je nadšená pro znamení a pro ně zde tedy uvedu, že jsem typický vodnář (1.2.1975). Vodnář se všemi jeho klady a zápory.
Oblasti, které mne obzvláště zajímají, jsou tyto:
- kapitálové trhy
- osobní rozvoj a lidský potenciál
- internet a sociální sítě
- virtuální realita a umělá inteligence
- futurologie
- medicína
- politika
Osobní vlastnosti? Pokud se zeptáte lidí, kteří mne znají dobře a dlouhou dobu, asi vám o mě například řeknou něco v tom smyslu, že když už se pro něco skutečně nadchnu a pustím se do toho, snažím se to dělat pořádně a snažím se to, v rámci svých schopností, přivést k dokonalosti či se k tomu alespoň přiblížit (viz vodnář).
Proč jsem se "vrhnul" také na politiku? Odpověď je prostá. Jsem hluboce přesvědčený o tom, že plně rozvinutá osobnost by se měla zajímat nejenom o vlastní prospěch, ale také o dění ve svém okolí či dokonce celé společnosti. A pokud mne v mém okolí něco velmi trápí? Nemá smysl pouze "remcat" či plakat. To není řešení. Člověk musí vstát a udělat něco pro změnu. A demokratická společnost je pro to přímo stvořená. Třebaže to vše může na první pohled vypadat jako boj s větrnými mlýny.
Moje společenské a politické aktivity:
- spoluzakládající člen SNK-ED
- 2010 - Výbor zdravotní Královéhradeckého kraje (člen nominovaný SNK-ED, neplacená funkce)
Co myslíte, platí v životě že: "čím více dáváš, tím více dostaneš"? Stále v to věřím! A vůbec mi nevadí, pokud mne právě nyní označíte za nenapravitelného idealistu :-)
Jan Hýsek
sobota 10. dubna 2010
Diverzifikace: Co to je a k čemu je to dobré (23.1.2009)
Otázka pro pokročilé: Diverzifikujete?
Tento příspěvek je určen primárně pro začátečníky!
Co to je diverzifikace najdete na tomto blogu.
Proč diverzifikovat?
Tento týden se mi ozvala jedna moje dlouholetá kamarádka s prosbou o radu pro její známou. O co šlo? Její známá měla zhruba před půl rokem možnost investovat cca 2,5 milionu CZK a rozhodla se je investovat do akcií NWR a to celou částku. Za toho půl roku šel kurz NWR dolů a její 2,5 milionu se tak aktuálně "smrsklo" na 0,5 milionu, což je značně nepříjemné. A nyní babo raď! Co s tím?
Škoda, že nepřišla před půl rokem. Řekl bych jí alespoň něco málo o diverzifikaci a rozhodně bych jí nikdy nedoporučil dát všechny peníze do jediného titulu a už vůbec ne do NWR. Je to krásný příklad toho, co není diverzifikace.
Diverzifikace v praxi:
Názory na diverzifikaci se samozřejmě, jak bývá na burze zvykem, různí. Jedni tvrdí: vždy rozdělte vajíčka do více košíků. Druzí říkají: pečlivě vybraná vajíčka vložte do jednoho košíku a hlídejte je jako oko v hlavě.
Moje zkušenosti:
Pro každého investora je vhodné něco jiného, neboť se každý nachází v jiné situaci.
Pokud si koupíte 2 či 3 akcie, tak se v zásadě o žádnou diverzifikaci nejedná. A naopak, pokud si nakoupíte 100 titulů, máte spíše ZOO. Pochybuji, že individuální investor dokáže pečlivě vybrat a sledovat 100 titulů.
Výjimka č.1.:
Pokud vedete vlastní investiční fond a můžete se mu věnovat celý den a jedná se o desítky či stovky milionů CZK, přijde mi vhodnější diverzifikovat o něco více než běžný investor, dejme tomu do 40-70 titulů (to mohou být akcie, komodity, ETF fondy, certifikáty atd.). Je samozřejmě rozdíl, pokud se tomu můžete věnovat hodinu týdně či celý den.
Výjimka č.2. - Kdy nediverzifikovat?
Dokáži si představit následující situaci, kdy není třeba diverzifikovat a vyplatí se riskovat:
Jste podnikatel a máte zbytných 5 milionů CZK, můžete si je dovolit léta postrádat, pokud všechno proděláte nezničí vás to, víte o firmě o které jste skálopevně přesvědčený, že má velký potenciál a v delším horizontu dosáhne kurz mnohanásobku dnešního kurzu.
Tady si můžete dovolit přijmout to velké riziko a běžte do toho. Rizika ztráty celé částky jste si vědomi. Ale pokud to vyjde? Z vašich 5 milionů může být za pár roků klidně 50 či 100 milionů a to vypadá velmi lákavě!
Moje osobní praxe:
Příliš malá diverzifikace je zatraceně riskantní a s příliš velkou diverzifikací dosáhnete pouze průměrných výsledků a pouze "kopírujete trh" (I když právě toto může být něčí priorita.).
Většinou tedy vytvářím portfolia o 10-20 titulech.
V situaci kdy máte k dispozici spíše menší finanční prostředky, řekněme 100.000,-, jsou vaše možnosti omezenější. Nicméně i s tímto kapitálem není problém vytvořit osobní portfolio o 8-10 titulech za celkem minimálních nákladů.
Jistě se setkáte s názorem, že na větší a smysluplnější diverzifikaci jsou třeba minimálně miliony CZK či ekvivalent v jiných měnách. Nevěřte tomu, jsou to kecy! Na smysluplné investování na finančním trhu Vám bude bohatě stačit cca 300.000,-CZK.
Pozor! Tento příspěvek není míněn jako návod. Jsou to mé osobní názory i když si stojím za každou větou.
Jan Hýsek
Privátní banky a privátní bankéři
Česká společnost bohatne a postupně přibývají movití lidé s majetkem v řádech desítek i stovek milionů korun. Podle údajů v médiích je již v ČR více než 15 tisíc lidí s majetkem převyšujícím 15 milionů Kč. To je spousta peněz a většina z nich bude nepochybně investována.
S tím jak bohatne česká populace, začínají se objevovat služby privátních bankéřů pro movitou klientelu.
Vidím zde několik nástrah:
1.Privátní bankovnictví zde nemá tradici. Velmi těžko najdete zkušené a schopné privátní bankéře.
2.Jistý zdroj tvrdí, že opravdu schopných bankéřů je v ČR méně než 10. Jejich kapacita už musí být dávno vyčerpána.
3.Pochybuji, že průměrný privátní bankéř umí vydělávat peníze na finančních trzích. Stejně tak pochybuji, že bankéři investují své vlastní peníze do toho, co doporučují svým klientům.
4.Pochybuji, že bankéři jsou nestranní a dělají vše v zájmu klienta. Velmi pravděpodobně budou svým zaměstnavatelem tlačeni k prodejům produktů vlastní banky. Tím samozřejmě trpí kvalita.
5.Podle informací a ze zkušeností vím, že většina privátních bankéřů má předem připraveno několik vzorových investičních portfolií. Klient je "zaškatulkován" a jeho portfolio je mu přiřazeno. O individuálním řešení nelze samozřejmě hovořit. Na to ale nepotřebujete drahého privátního bankéře že?
6.Pochybuji, že bankéři dostanou nějaký větší prostor pro poskytování špičkového servisu svým klientům a že dojde k vytvoření úzkých vazeb. Takový klient bude úzce navázán na konkrétní osobu. Pokud se tento bankéř jednou rozhodne odejít, odejde s ním i jeho klientela. Toho se banka jistě velmi bojí.
Toto je můj názor na současnou situaci a na privátní bankéře obecně. Počítám s tím, že řada z vás se mnou nebude souhlasit.
Máte někdo opravdu hodně peněz a využíváte služeb například privátní banky? Podělte se s námi o Vaši zkušenost. Ať již pozitivní či negativní.
Jan Hýsek
Psychologie investora: Je rozdíl mezi koupí auta a nákupem akcií? (1.11.2008)
Naprostá většina z nás bude chtít udělat především dobrý obchod. Chceme koupit hodnotnou věc za co možná nejlepší cenu. S tím se mnou bude asi většina z vás souhlasit.
Z nějakého záhadného důvodu však řada amatérských investorů postupuje v těchto dvou obchodech zcela odlišně! Kam tím mířím?
Dejme tomu, že máte připravenu hotovost 500.000,-Kč na nákup vozu. Po dlouhé rozvaze jste vybrali vůz Škoda Octavia II za rovných 500.000,- a dejme tomu, že hodnota vozu opravdu odpovídá této ceně.
Co se stane, když prodejce začne zvyšovat cenu až na 800.000,-? Využijete této nabídky a půjdete si to koupit? Asi ne. A pokud prodejce udělá naopak akční nabídku za 300.000,-? Pravděpodobně nebudete dlouho váhat.
A jak to dělá velká část burzovní veřejnosti s akciema? Přesně obráceně! Většina lidí má tendenci kupovat akcie v době dobré burzovní nálady a poté, co akcie víceméně vytrvale několik let rostou.
Samozřejmě, že tomu značně nahrávají media a makléři, kteří vám budou v toto šťastné období tvrdit, jak je investování výhodné a jak to poslední roky jednoznačně dokazují. Po mnohaleté dobré náladě a značných růstech se však již většinou jedná právě o ty Octavie za 800.000,-. Ale mohou již být i za 1,5 mil!
V této situaci již hlavní hráči, kteří mají většinou pravdu, svá investiční portfolia již vyprodali či výrazně zredukovali.
Přesně opačná situace nastává, pokud se na burze výrazně horší nálada a kurzy jdou dlouhé měsíce a nebo také pár let dolů. V zásadě o co více byly akcie drahé, o to více půjdou dolů.
Media vás budou pravděpodobně bombardovat zprávami o tom, kolik prý miliard se z trhů právě "vypařilo" a jak je na investice nyní špatný čas a asi bude ještě hůře.
Ano, uhádli jste. Nyní, v době špatné nálady, přicházejí na scénu opět profesionální investoři, kteří zhruba vědí, co má jakou skutečnou hodnotu a na špatnou náladu a články novinářů nedbají. Nyní jsou to ty nové Octavie za 300.000,-! Ale mohou být i za 150.000,-!
Věčný kruh se uzavírá.
Dříve či později začnou trhy, k překvapení laické veřejnosti, dramaticky růst.
Amatéři tak většinou podléhají davové psychóze a prodávají akcie levně a kupují zpět draze. Úspěšní profíci přesně obráceně.
Dejte si dobrý pozor, abyste za současné panické nálady na trzích neprodávali levné Octavie za 300.000,- a za pár měsíců či let nekupovali zpět ty stejně krásné nové vozy za 900.000,-!
Jan Hýsek
Firma Colosseum, automatické obchodní systémy a pošetilost (1.12.2008)
Jeho článek je o automatických obchodních systémech. V úvodu článku jsou uvedeny tři pravdy:
1.Poslední týdny dochází na trzích k prudkým výkyvům.
2.Při investování je třeba řídit se obchodním plánem.
3.Rozhodování investorů je ovlivňováno emocemi.
Zde není o čem diskutovat. Je to tak.
Následuje řešení problému a tím je automatický obchodní systém. Jedná se o počítačový program, který na základě aktuálního kurzu generuje obchodní pokyny a sám je zadává na burzu.
Základní podmínkou je prý to, aby systém dokázal vydělávat v minulosti. Jen tak lze prý doufat, že bude ziskový i v současnosti.
Většina obchodních plánů, jak tvrdí autor, je postavena na technické analýze. Řešením problému je tedy pronájem obchodního systému vytvořeného profesionálem (v nabídce Colosseum,a.s.).
Můj názor: Automatické obchodní systémy jsou skvělá investiční příležitost a to zejména pro toho, kdo je prodává. Pokud chcete přijít o své peníze, svěřte je počítačovému programu a ještě za to zaplaťte prodejci.
Jan Hýsek
pátek 9. dubna 2010
Finanční poradenství: 20 typů jak poznat důvěryhodnost poradce
Doc. PhDr. Vladimír Täubner CSc.
Tento příspěvek je zde publikován se souhlasem pana docenta
Základním požadavkem na osobnost finančního poradce je odbornost a profesionalita, které poradce prokazuje dosaženým vzděláním, praxí a úspěchy. To lze zjistit z různých zdrojů a z ověřitelných referencí, které vám každý seriózní profesionál má poskytnout, aniž byste ho o to žádali.
Finanční poradenství je však z velké části také psychologie, a proto předkládám čtenáři v tomto příspěvku některé základní jednoduché kroky k poznání důvěryhodnosti vašeho finančního poradce.
Haló efekt - první dojem vyvolá to, co vidíme a slyšíme. Je to celkový zjev, obličej, postava, oblečení a chování. O důvěře i v životě často rozhoduje právě prvních pár minut po setkání.
1. Obličej partnera má být přátelsky usměvavý. Vrásky kolem očí svědčí o upřímnosti úsměvu. Pakliže tam nejsou, je to mládí, make - up, plastika nebo neupřímnost. Asi nejupřímnější je úsměv, při kterém jsou vidět dolní i horní zuby.
2. Vlasy jsou upravené, lehce konzervativní účes ukazuje spíše na serióznost, než vyztužená "sopečná erupce", která je sice módní, ale je spíše projevem ješitnosti nebo závislosti na okolí.
3. Čisté oblečení, sako, košile, kalhoty, boty. Barvy oblečení mohou být šedá, tmavě modrá, to vyvolává důvěru. Výrazné až křiklavé barvy se do obchodního jednání nehodí, ukazují na egocentrismus. Oblečení ukazuje také na vztah k sobě, ke své práci a ke svému klientovi. Žádné výrazné ozdoby, barvy, šperky atd. Dokonce ani u ženy.
4. Partner, který vás zve na schůzku, má být na smluveném místě dříve, než vy. Místo má mít předem zajištěné, nehlučné, nekuřácké, diskrétní a v solidním podniku. To ukazuje na odpovědnost a úctu k vám.
5. Při vašem příchodu vstane, měl by vám jít i vstříc, představí se, podá vám ruku (pevný, ne příliš silný stisk, dlaň drží lehce vzhůru, určitě ne hřbet ruky navrch - pánovitost, nadřazenost).
6. Partner vyčká, až si sednete a posadí se přes roh stolu vedle vás. To ukazuje na ochotu spolupracovat. Nesedne si proti vám. Volba proti sobě ukazuje na možnou konfliktovost a konkurenci.
7. Nedívá se vám upřeně do očí jako útočící kobra, ale občas oči sklopí a nenutí vás uhýbat očima. Upřený pohled do očí ukazuje agresivitu. Naopak, vy si útočný pohled vyzkoušejte a pozorujte, jak to zvládá.
8. Přátelské až přehnaně žoviální chování, bodré poplácávání po zádech, doteky rukou, které vás mají ubezpečit o spolehlivosti a přátelskosti, jsou možným dokladem o nespolehlivosti a osobní nejistotě.
9. Všimněte si také, jaké má auto, nejde jen o značku, ale o stav auta a čistotu. Čisté auto, stejně jako čisté ruce a boty bývají znakem pečlivosti. To je pro finančnictví také důležité.
10. Drahé oblečení, značkové hodinky, boty atd. nemusí být dokladem úspěchu, jak tvrdí "bulvár", ale spíše znakem povrchnosti, ješitnosti, egocentrismu a závislosti. Bohatý a moudrý člověk své "peří" nepředvádí. Opálený muž se zlatým řetězem na chlupaté hrudi není pro vás vhodný typ.
Rozhovor.
Rozhovor slouží vašemu poradci k tomu, aby zjistil, jestli je váš zájem o spolupráci vážný. Zjišťuje, co víte o burze, akciích apod. Také potřebuje vědět, kolik peněz chcete do akce vložit. Bude předvádět své vědomosti, odbornost a bude získávat vaši důvěru. Všímejte si jeho argumentace a projevů důvěryhodnosti, které vás povedou k tomu, že mu své peníze svěříte. Zjistěte si jeho vzdělání, odbornost, praxi, prokazatelné úspěchy a kde si můžete jeho tvrzení ověřit. Jde o vaše peníze.
1. Sledujte frekvenci slova "já". "Já" je nejpoužívanější slovo na světě, ale čeho je moc, toho je příliš. "Jájínek" je příliš sebestředný, chová se jako "ředitel zeměkoule". Budete si vedle něj připadat jako naprosto neschopní. Buďte v klidu, asi to je jen pyšný sobec, který má problém se sebevědomím. Zkuste někdy dlouho mlčet, nereagujte a jen se na něj dívejte, pak řekne i to, co nechtěl. Je to slavná "technika asijských vyjednavačů".
2. Nehrajte si na odborníka, bez obav se ptejte i na samozřejmé věci, dokonce i na to, co dobře znáte. Pozorujte jeho odpovědi, ochotu, srozumitelnost a metodičnost výkladu. Sledujte řeč těla, projevy úcty a respektu k vaší osobnosti.
3. Pozorujte ruce. Pakliže během řeči např. udělá z rukou "stříšku" - sepne ruce, chce vás poučovat a cítí se nadřazeně. Ruce by neměl schovávat pod stůl, má je mít na stole. Ruce pod stolem jsou znakem nejistoty, možná i vědomého skrývání "něčeho".
4. Lež či nejistota v tvrzení se obvykle diagnostikuje, když se během řeči dotýká nosu, rtů, obočí apod. Lhář občas nepozorovatelně lehce uhne očima. Bude-li mluvit o svých intimnostech, chce vás přinutit ke svěřování se. Neměl by o Gatesovi mluvit jako "Billovi", je to asi komplex osobní nevýznamnosti.
5. Nejistotu a netrpělivost lze také sledovat na pohybu prstů, "pohrávání si s propiskou", "bubnování" na stůl atd. Nejistota a rozpačitost se může projevit i jako tzv. "adaptér," ruka se dotýká míst na těle (na svém), se kterými není spokojen, např. plešatý muž si hladí pleš, jiný si hladí příliš velký nos atd. Hrneček s kávou má držet v jedné ruce, ne ve dvou (pokud není horký), to by asi mohl mít potíže se sebejistotou.
6. Vypovídající jsou rozpory v řeči a chování. Pakliže říká "ano, spolehněte se na mě" atp., neměl by kroutit hlavou do stran (jako když říká ne). Nesouhlas s vámi se může projevit i tím, že založí ruce na prsou, zkříží nohy, odkloní se od vás a přitom se usmívá a říká "to je skvělé, s tím souhlasím".
7. Naučte se pozorovat tři body. Postavte se v debatě proti partnerovi a dívejte se, kam směřují tři body jeho těla - oči, pupek a špičky bot. Musí směřovat k vám, pakliže i jeden směřuje jinam, je to podezřelé, asi nejedná "narovinu".
8. Pakliže souhlasí se vším, co říkáte, tzv. "kývající osel", ukazuje to na podbízivost a potřebu udělat vše, jen aby vás "dostal".
9. Vaši nedůvěru by měla vyvolat i chaotická a překotná řeč, množství slibů a nepřiměřené nadšení. Neorganizovaný a citově založený mluvka bude možná kreativní, ale také asi méně spolehlivý. Pravděpodobně přišel i na schůzku pozdě. Vystoupení poradce - odborníka musí mít logiku, metodu, srozumitelnost, emoční vyváženost a samozřejmě i kreativitu.
10. Nerozhodujte se po prvním setkání. Všímejte si, jak bude na vás působit, abyste se co nejdříve rozhodli. Sledujte i formu telefonování (to je zcela zvláštní kapitola) i řady dalších technik, kterými vás povede ke spolupráci.
Poznámka: Jednotlivé projevy chování je nutné sledovat v celém kontextu osobnosti člověka, rozhovoru a situace. Osamocený úkaz nemusí znamenat vůbec nic. Když mě bude svědit můj velký nos, tak si ho budu škrábat, i když jsem seriózní, slušný člověk a skvělý odborník.
Donald Trump o investování
Přiznám se, že když jsem knihu začal číst, tak jsem zažíval místy rozporuplné pocity. V polovině publikace mě přešly. Rady, které Trump zájemcům dává, jsou velmi praktické a evidentně vycházejí z dlouholetých zkušeností v podnikání a především z tvrdé práce. Ten člověk je nezmar. Žádné teorie, nýbrž praxe!
Dovoluji si vybrat něco z textu:
"Dobří investoři jsou dobrými studenty. Je to tak jednoduché. Denně strávím hodiny čtením finančních deníků, jako je The Wall Street Journal, Forbes, New York Times,…. Ale čtu i knihy a časopisy, protože nikdy nevíte, odkud přijde příští skvělý nápad. Měli byste mít přehled o všem, co se děje v oblasti vašeho podnikání i mimo něj…."
"I když jste mladí, nemyslete si, že nemáte dost zkušeností na to, abyste přišli s dobrým investičním nápadem. Když mi bylo dvaadvacet, měl jsem nejlepší nápady."
"Trh je šílené, propojené monstrum a vy musíte znát, jak změna v jedné části ovlivní celé monstrum - jinak vás rozdrtí."
"Pokud si můžete dovolit mít portfolio, i když jde o pouhých deset tisíc dolarů, je dobré to konzultovat s odborníky. Je to choulostivý byznys a odborníci, přestože nejsou mágové, jsou schopni spravovat peníze lépe než vy. Celý den sledují trh, takže jim věřte. Spousta hlupáků se zbláznila do programů na internetu a myslela si, že vydělá miliony, jenže většina z nich přišla o všechno."
Nejhorší , co můžete udělat, je nechat peníze jen tak ladem na kontě. Vaše peníze by měly vždy pracovat. Měli byste přemýšlet o penězích jako o vašich zaměstnancích. Také byste nechtěli, aby vaši zaměstnanci jen tak seděli, tak to nedělejte ani s vašimi penězi. Ani v té nejhorší ekonomice neexistuje omluva pro to, když strkáte peníze do matrace."
Jan Hýsek
TA: RNDr.Petr Fiala a bláznovství technické analýzy
Před časem jsem zde upozorňoval na nový blog Petra Fialy na portálu iDNES.cz. Pan RNDr. Petr Fiala píše dlouhé a sofistikované články doplněné řadou grafů. Blog má slušnou návštěvnost. Po přečtení pár příspěvků jsem zjistil, že ten blog je přinejmenším zvláštní. Proč?
Autor v představení se píše, že se snaží porozumět kapitálovým trhům. Autor dále píše: "Vlastní investiční filosofii jsem si vytvářel mnoho let, názory na to, co funguje na kapitálových trzích pak cca 4 roky." Dobrá.
Autor hodnotí vývoj na finančních trzích především na základě technické analýzy, tedy grafů a indikátorů. Autor píše své příspěvky stylem jako by se jednalo o největšího experta přes finanční trhy a TA v ČR. Ani na tom by nebylo nic špatného.
A co je na tom všem vlastně zvláštního?
Možná si nejprve přečtěte to, co o něm napsal jiný bloger na portálu iDNES.cz:
Blog Richarda Vlka - iDNES.cz:
"Popudem sednout k počítači a napsat svůj první blog v životě (prosím tímto o shovívavost) byl článek Petra Fialy "Proč byste se i vy měli bát finanční krize?"
Tento článek podle mého názoru v sobě obsahuje příliš mnoho polopravd, nesmyslů a vykonstruovaných závěrů, které mohou v hlavách některých spoluobčanů nasekat zbytečnou paseku. O to víc mě překvapuje, že se tento článek objevuje na první straně blogů idnes.cz.
Výše uvedený článek hraničící s šířením poplašné zprávy a hlavně tvářící se jako soukromý názor sympatického sporťáka je (alespoň dle mého názoru) ve své podstatě tak trochu skrytou reklamou - reklamou na společnost FP real s.r.o., IČ 269 39 134, jejímž jednatelem a 20 procentním společníkem RNDr. Petr Fiala je.
A jaký je závěr článku pana Fialy - vyberte své peníze z bank a raději je investujte do jiného aktiva, které neztratí svoji hodnotu, mj. např. do pozemků - a co myslíte, že je náplní výše uvedené společnosti - ano uhodli jste, je to realitka."
Pan Petr Fiala na svém dalším blogu s názvem BLOG FINANČNÍHO SPEKULANTA na portálu Atlas.cz publikoval 7.10.2008 článek s výstižným názvem: KAPITÁLOVÉ TRHY - NEBEZPEČÍ PRO INVESTORY. Závěr Petra Fialy: "Závěr z toho je takový, že investoři by dnes měli raději zapomenout na dlouhodobé investování zamýšlené na mnoho let a věnovat se nějakým příjemnějším věcem."
Dále na svém blogu na Atlas.cz uvádí několik nepravd (nebo záměrných lží?), které zde nebudu dále rozebírat.
Tak nevím. Zatím u pana Fialy zvažuji dvě možnosti:
- Pan Fiala je blázínek a fantasta, který zatím teprve proniká do problematiky finančních trhů a je přesvědčený o tom, že vývoj na finančních trzích lze předpovědět pouze na základě technické analýzy a indikátorů, což je opravdu bláhové (Tím nechci říci, že TA je zcela nepoužitelná). Autor sám ve skutečnosti vůbec neinvestuje. Respektive, jak sám na blogu uvádí, zatím se drží stranou trhů. Mimochodem, pokud snad sledujete jeho předpovědi během posledních týdnů, zjistíte, že zoufale nevycházejí. Ani nemohou. Bylo by to štěstí a náhoda.
- Může to působit i tak, že pan Fiala lidi záměrně odrazuje od racionálního investování na finančním trhu a ve skutečnosti se jedná o skrytou reklamu na společnost FP real s.r.o., IČ 269 39 134, jejímž jednatelem a společníkem je RNDr. Petr Fiala. (Připomíná to kauzu Bison&Rose)
Co myslíte, je pan RNDr. Petr Fiala nový guru TA, fantasta a nebo obyčejný manipulátor?
Reference: Zkušenost s firmou Diamonds International Corporation - D.I.C., a.s.
Dobrý den, pane Hýsku,
před více jak rokem jsem se setkala se zástupcem firmy D.I.C., který mně nabídl spolupráci v prodeji diamantů. Měla jsem dvě podmínky - nesmí jít o MLM a nebude se platit žádný vstupní poplatek…. Přesto mě zástupce firmy nechal přijet z Brna do Benešova na představení firmy. O těchto setkáních byla napsána spousta "zážitků" a já se ztotožňuji s informacemi Tomáše Marného na stránkách www.peníze.cz.
Není to tak dávno, když mě jedna velmi šikovná brněnská podnikatelka chtěla informovat o internetovém obchodu. Znovu jsem měla stejné podmínky - ne MLM a poplatek - ani jedno to samozřejmě není, takže jsme se potkaly a pro změnu šlo o kvalitní koncentráty AMWAY….
A do třetice zkušenost z poslední doby - dostala jsem nabídku na jedinečný seminář o obchodních praktikách v době finanční krize. Spoustu let se zabývám obchodem a dobrých seminářů není nikdy dost… Abych předešla předcházejícím nedorozuměním, zavolala jsem přímo přednášejícímu. A zase se budu opakovat - o MLM se nejedná…. Jde totiž o finanční marketink… Po citování 17 zásad, jak myslí milionáři, bylo představení firmy D.I.C. Během přestávky jsme odešli se sympatickým pánem a shodli se na svojí nepoučitelnosti…
A zhodnocení? Starý dobrý MLM je tu stále s námi, jen se mu, pro jistotu, říká jinak…
PS: Nemám nic proti diamantům a jistě velmi zajímavé knize T.Harva Ekra, ale tu si mohu přečíst sama doma...
L.K.
Investiční doporučení: Proč je nehledat na tomto blogu
Vážení čtenáři, tento blog neslouží jako zdroj investičních doporučení pro konkrétní tituly. Proč o tom píši? Zjistil jsem totiž, že někteří z vás se nechávají inspirovat a pokud zde napíšu dobré hodnocení nějaké firmy (akcie) či napíšu, že jistou akcii jsem již nakoupil, koupí si ji také. Nedělejte to! Proč?
Jde o to, že nevíte, kdy jsem si onu akcii koupil, jakou část portfolia tvoří a jaké s ní mám plány. Tu akcii již mohu mít pár měsíců nakoupenu a již nyní je třeba +35% v plusu a za pár dní či týdnů ji třeba s tučným ziskem prodám a bude to mít své důvody. A může se tedy snadno stát, že já ten titul již za pár dní se ziskem prodám, zatímco vy si ho, inspirováni mým článkem, koupíte a příštích pár týdnů může jít kurz třeba o 50% dolů a budete mě (neprávem) proklínat. No a za těch pár týdnů si tu akcii třeba já koupím zase zpět... Rozumíme si.
Byli jste varováni! Tento blog neslouží k publikování investičních doporučení. Má jiné cíle.
Pokud očekáváte investiční doporučení na konkrétní akcie či komodity, obraťte se sem.
Fondy: Státní investiční fondy (19.3.2009)
Nacházíme se ve velmi turbulentním období. Jedni tvrdí, že se blíží konec světa. Druzí zase, že se blíží konec kapitalismu. A třetí předpovídají znehodnocení všech aktiv a konec finančních trhů tak jak je známe.
Nepřijde ani jedno. Konec světa nenastane. Kapitalismus to ustojí a bude posílen. A finanční aktiva budou dále plnit svoji úlohu.
Nemohu si pomoci, ale současnou doslova zatěžkávací zkoušku vnímám jako jednu velkou příležitost. Samozřejmě, že to je o nervy! Vyžaduje to od lidí, majitelů i politiků rozhodnost, přesvědčení o vlastních rozhodnutích, vizi a především vytrvalost a houževnatost.
Co se týče akcií, jsou za tak nízké ceny, o kterých se nám před dvěma třemi lety ani nesnilo! Budu se opakovat, ale je to jedinečná příležitost a pro chytrého a ambiciózního člověka by bylo hloupé ji nevyužít. A nepochybuji o tom, že všichni úspěšní hráči se podle toho již zařídili! Přečtěte si následující text, přemýšlejte a čtěte mezi řádky.
Nový fenomén - Národní investiční fondy
Saúdové a Čína posílili svůj vliv ve světě
Hodnota majetku, který ve světě spravují státní investiční fondy, stoupla loni o pětinu na 3,9 bilionu dolarů. Nejbohatší jsou fondy na Středním východě.
Státní investiční fondy ze Středního východu, Číny, Ruska a dalších zemí využily současné krize k tomu, aby posílily svůj vliv ve světovém hospodářství. Loni se jim pomocí akvizic podařilo zvýšit hodnotu spravovaného majetku o 18 procent na zhruba 3,9 bilionu dolarů. Vyplývá to ze zprávy společnosti International Financial Services London (IFSL).
Podle ní letos investiční fondy pod státní kontrolou poleví v expanzi. Arabové už nemají tolik peněz, neboť jim klesly příjmy z vývozu ropy. "Nicméně, státní investiční fondy do roku 2015 zhruba zdvojnásobí svůj majetek na osm bilionů dolarů," míní hlavní autor zprávy Marko Maslakovic.
Vlády převádějí do investičních fondů peníze, jež jim plynou z vývozu surovin, ale i hotových výrobků a služeb (Singapur). Doplnit je mohou také z rozpočtových přebytků a příjmů z privatizace.
Nejvíce státních fondů (s podílem asi 45 procent na spravovaném majetku) pochází ze Středního východu. Zhruba třetina připadá na ostatní asijské země (Čína, Singapur), které svoji sílu čerpají ze zvyšujících se devizových rezerv. V Evropě je hlavním hráčem Norsko.
Jan Hýsek
Obchodování s akciemi - Investování do akcií
Vyberte si sami to, co je pro Vás to nejlepší.
1.možnost: Pustíte se do toho sami. Odpovědnost bude jen a jen na Vás. Za případné neúspěchy budete také zodpovědni pouze sami sobě. Stejně tak úspěchy a slávu sklidíte pouze sami.
Dovoluji si odhadnout, že maximálně jeden člověk ze sta má takový talent, že vydělává od prvního dne na burze. Většina se bude muset opravdu hodně učit. A pokud začnete rovnou naostro s vlastním kapitálem, počítejte s tím, že brzy zaplatíte vysoké školné. To co se naučíte, Vám však už nikdo nevezme.
2.možnost: Koupíte si v bance podílové fondy. Výhoda je ta, že v zásadě nemusíte na nic myslet. Koupíte a držíte. Dosáhnete však pouze průměrné výsledky a budete pouze kopírovat vývoj celého trhu. Respektive dosáhnete spíše podprůměrné výsledky. Nebudu daleko od pravdy když řeknu, že plus minus polovinu zisku si nechá banka. A pokud dojde naopak ke ztrátě? Ztráta bude samozřejmě na Váš účet. To je snad jasné ne?
3.možnost: Necháte si radit od makléřů. Tak tady Vás musím důrazně varovat! Makléři mají úplně jinou motivaci než Vy. Ideální klient makléřské firmy je ten, který v pondělí nakoupené akcie již v úterý prodává. Proč? Protože makléři vydělávají především na poplatcích! Kupovat a prodávat, to je pro ně ideální stav. Kdybych si nechal radit pouze od makléřů, tak už jsem dávno o všechno přišel. Jednou či dvakrát za rok mi řeknou nějakou zajímavou informaci. To je vše. Tipuji, že tak 5% makléřů umí na burze opravdu vydělávat peníze.
4.možnost: Spojíte se s nezávislou poradenskou firmou nebo s poradcem. Buďte s výběrem opatrní, těch opravdu dobrých je samozřejmě poskrovnu. Ostatně jako i v jiných oborech. Ideální situace je ta, že jsou zainteresováni výhradně na Vašem zisku. Například jim zaplatíte 20% ze zisku jednou ročně.
Plus rozumný roční správcovský poplatek řekněme 2% z investované částky.
Tady bych měl samozřejmě tvrdit, že je to ta nejlepší varianta. Neudělám to. Rozhodnutí je přeci na Vás.
Přeji Vám šťastnou volbu!
Jan Hýsek
3M: Média, makléři a mystifikace
Co to je za nesmysl?! Všichni prodávali?!
Není to snad tak, že každá jedna zobchodovaná akcie musí mít svého prodávajícího i svého kupce?
Pokud se zobchoduje za jeden den např. 100 miliónů akcií, tak to znamená, že investoři nakoupili 100 miliónů akcií a současně prodali 100 miliónů akcií. Nic víc, nic míň. Akcie se přece neztrácejí! Dovolím si tedy tvrdit, že výše uvedená zpráva "z burzy"je nesmyslná, respektive zavádějící. Stačí napsat, burza šla nahoru a o kolik nebo burza šla dolů a o tolik.
Otázka je, proč to oni profesionálové takto píší? Je to tím, že jsou nevzdělaní nebo je to tím, že nás záměrně mystifikují a snaží se veřejnost strhnout k aktivnímu obchodování (Kupujte! Prodávejte!)?? Na tom oni samozřejmě profitují (poplatky!).
Odpovězte si sami.
Jediné, co mne zajímá je, zda šla burza nahoru, či dolu a o kolik. Pokud šla nahoru, tak to vypadá, že kupci byli více lační a prodávající se drželi zpět. Pokud šla dolu, tak si myslím, že zpět se drželi kupující a prodávající "tlačili na pilu více". Toť vše.
Další zásadní věc je, jaký objem akcií se za den zobchodoval, ale to už je zase další téma.
Média mají na burzovní veřejnost značný vliv. My investoři bychom měli jejich argumentaci důkladně prověřovat!
Jan Hýsek
Začátečníci: Vysoká burziánská
Dostal jsem velmi pěkný e-mail od 17-letého studenta gymnázia, který uvažuje o tom, že by se chtěl v budoucnosti věnovat profesionálně obchodování (investování) na burze. Tento mladý muž mě žádal o radu, na kterou vysokou školu by se měl přihlásit, která by byla nejvíce k užitku. Dobrá otázka! Co byste mu doporučili vy?
Já si totiž správnou odpovědí nejsem vůbec jistý. Pokud vím, neexistuje žádná vyšší či vysoká burziánská. Na prvním místě asi člověka napadne vysoká škola ekonomická. Podle mého názoru to ale nemusí být ta nejvhodnější škola pro budoucí úspěšné obchodníky a investory. Jistě, naučí vás tam něco o ekonomii a něco o fungování finančních trhů. Bude to stačit? Vždyť dění na burze je tak nesmírně komplexní a je zde tolik faktorů, že vlastní ekonomie je pouze zlomek celku. Skoro mám někdy pocit, že vyhraněný pohled ekonoma může úspěchu při investování spíše ublížit.
Každopádně vystudováním vysoké ekonomické člověk asi chybu neudělá. Rohodně bude velmi dobře rozumět pojmům, finančnímu systém atd.
Setkal jsem se s tím názorem, že mnohem vhodnějším předpokladem pro úspěch na burze je například profese soudce, advokáta či lékaře a něco na tom bude.
Osobně jsem vystudoval lékařskou fakultu a ty zkoušky (resp. znalosti) ze sociologie, psychologie, psychiatrie a statistiky se na burze docela hodí. Nevěříte?
Vždyť o co jiného na burze jde, než o stanovení diagnózy a následnou terapii? A pokud terapie právě nezabírá? Hledají se důvody a případně se terapie upravuje či se volí jiná léčba.
Možná, že ještě vhodnější průprava je profese psychologa.
Docela trefně se k tomuto tématu vyjadřuje Kostolany:
"Otázka: Co tedy musí spekulant umět?
Spekulant by měl být politolog, sociolog, psycholog, filozof spíš než podnikový hospodář nebo hospodářský inženýr...
...Vlastně se role burziána podobá roli soudce: Soudce nebyl ani u činu, ani není expertem na zbraně. Vyslechne svědky, dostane expertizu od znalců a pak vynese rozsudek. Spekulant není žádný odborník na elektroniku, ropu, železnici, počítače nebo chemikálie. Dostane dobrozdání jednoho, analýzu druhého, vrhne pohled na mezinárodní politiku a politiku národní banky a pak vynese rozsudek, jestli by měl kupovat, nebo prodávat...
...Vlastně pro něj platí pravidlo: Všechno se nedá přečíst, ale musí se vědět, kde to najít..."
Jan Hýsek
Trading: Psychologie obchodování na burze
Nikdo nemůže být pod vlivem emocí a zároveň vydělávat tradingem peníze. Emoční obchodování je nepřítelem úspěchu. Strach a chamtivost jsou spjaty se zruinováním obchodníka. Je třeba, abyste používali váš intelekt namísto pocitů.
Obchodník, který se dostane do euforie ze svých zisků, je jako právník, který začíná počítat své provize uprostřed soudního procesu. Obchodník, který je sklíčený ze ztrát, je jako chirurg, který omdlévá při pohledu na krev. Skutečný profesionál se příliš nevzrušuje ani u zisků ani u ztrát.
Cílem skutečného profesionála v jakékoliv oblasti je dosáhnout toho nejlepšího - stát se nejlepším doktorem, nejlepším právníkem nebo nejlepším obchodníkem. Peníze k nim pak tečou už většinou samy.
Musíte se soustředit na to, abyste obchodovali správně - a ne na peníze. Každý obchod musí být vykonán jako chirurgická procedura - vážně, střízlivě, bez nedbalosti a bez zkratek."
Úryvek z knihy Tradingem k bohatství - Dr. Alexander Elder
Jan Hýsek
neděle 28. března 2010
Diverzifikace a obchodování s akciemi (26.1.2009)
Otázka pro začínající: Víte co je diverzifikace?
Otázka pro pokročilé: Diverzifikujete?
Co to je diverzifikace najdete na tomto blogu.
Proč diverzifikovat?
Tento týden se mi ozvala jedna moje dlouholetá kamarádka s prosbou o radu pro její známou. O co šlo? Její známá měla zhruba před půl rokem možnost investovat cca 2,5 milionu CZK a rozhodla se je investovat do akcií NWR a to celou částku. Za toho půl roku šel kurz NWR dolů a její 2,5 milionu se tak aktuálně "smrsklo" na 0,5 milionu, což je značně nepříjemné. A nyní babo raď! Co s tím?
Škoda, že nepřišla před půl rokem. Řekl bych jí alespoň něco málo o diverzifikaci a rozhodně bych jí nikdy nedoporučil dát všechny peníze do jediného titulu a už vůbec ne do NWR. Je to krásný příklad toho, co není diverzifikace.
Diverzifikace v praxi:
Názory na diverzifikaci se samozřejmě, jak bývá na burze zvykem, různí. Jedni tvrdí: vždy rozdělte vajíčka do více košíků. Druzí říkají: pečlivě vybraná vajíčka vložte do jednoho košíku a hlídejte je jako oko v hlavě.
Moje zkušenosti:
Pro každého investora je vhodné něco jiného, neboť se každý nachází v jiné situaci. Pokud si koupíte 2 či 3 akcie, tak se v zásadě o žádnou diverzifikaci nejedná. A naopak, pokud si nakoupíte 100 titulů, máte spíše ZOO. Pochybuji, že individuální investor dokáže pečlivě vybrat a sledovat 100 titulů.
Výjimka č.1.:
Pokud vedete vlastní investiční fond a můžete se mu věnovat celý den a jedná se o desítky či stovky milionů CZK, přijde mi vhodnější diverzifikovat o něco více než běžný investor, dejme tomu do 40-70 titulů (to mohou být akcie, komodity, ETF fondy, certifikáty atd.). Je samozřejmě rozdíl, pokud se tomu můžete věnovat hodinu týdně či celý den.
Výjimka č.2. - Kdy nediverzifikovat?
Dokáži si představit následující situaci, kdy není třeba diverzifikovat a vyplatí se riskovat: Jste podnikatel a máte zbytných 5 milionů CZK, můžete si je dovolit léta postrádat, pokud všechno proděláte nezničí vás to, víte o firmě o které jste skálopevně přesvědčený, že má velký potenciál a v delším horizontu dosáhne kurz mnohanásobku dnešního kurzu.Tady si můžete dovolit přijmout to velké riziko a běžte do toho. Rizika ztráty celé částky jste si vědomi. Ale pokud to vyjde? Z vašich 5 milionů může být za pár roků klidně 50 či 100 milionů a to vypadá velmi lákavě!
Moje osobní praxe:
Příliš malá diverzifikace je zatraceně riskantní a s příliš velkou diverzifikací dosáhnete pouze průměrných výsledků a pouze "kopírujete trh" (I když právě toto může být něčí priorita.).
Většinou tedy vytvářím portfolia o 10-20 titulech. V situaci kdy máte k dispozici spíše menší finanční prostředky, řekněme 100.000,-, jsou vaše možnosti omezenější. Nicméně i s tímto kapitálem není problém vytvořit osobní portfolio o 8-10 titulech za celkem minimálních nákladů.
Jistě se setkáte s názorem, že na větší a smysluplnější diverzifikaci jsou třeba minimálně miliony CZK či ekvivalent v jiných měnách. Nevěřte tomu, jsou to kecy! Na smysluplné investování na finančním trhu Vám bude bohatě stačit cca 300.000,-CZK.
Diverzifikace: Investování do akcií, komodit a finančních derivátů (23.1.2009)
Otázka pro pokročilé: Diverzifikujete?
Co je to diverzifikace najdete zde na blogu.
Proč diverzifikovat?
Tento týden se mi ozvala jedna moje dlouholetá kamarádka s prosbou o radu pro její známou. O co šlo? Její známá měla zhruba před půl rokem možnost investovat cca 2,5 milionu CZK a rozhodla se je investovat do akcií NWR a to celou částku. Za toho půl roku šel kurz NWR dolů a její 2,5 milionu se tak aktuálně "smrsklo" na 0,5 milionu, což je značně nepříjemné. A nyní babo raď! Co s tím?
Škoda, že nepřišla před půl rokem. Řekl bych jí alespoň něco málo o diverzifikaci a rozhodně bych jí nikdy nedoporučil dát všechny peníze do jediného titulu a už vůbec ne do NWR. Je to krásný příklad toho, co není diverzifikace.
Diverzifikace v praxi:
Názory na diverzifikaci se samozřejmě, jak bývá na burze zvykem, různí. Jedni tvrdí: vždy rozdělte vajíčka do více košíků. Druzí říkají: pečlivě vybraná vajíčka vložte do jednoho košíku a hlídejte je jako oko v hlavě.
Moje zkušenosti:
Pro každého investora je vhodné něco jiného, neboť se každý nachází v jiné situaci.
Pokud si koupíte 2 či 3 akcie, tak se v zásadě o žádnou diverzifikaci nejedná. A naopak, pokud si nakoupíte 100 titulů, máte spíše ZOO. Pochybuji, že individuální investor dokáže pečlivě vybrat a sledovat 100 titulů.
Výjimka č.1.:
Pokud vedete vlastní investiční fond a můžete se mu věnovat celý den a jedná se o desítky či stovky milionů CZK, přijde mi vhodnější diverzifikovat o něco více než běžný investor, dejme tomu do 40-70 titulů (to mohou být akcie, komodity, ETF fondy, certifikáty atd.). Je samozřejmě rozdíl, pokud se tomu můžete věnovat hodinu týdně či celý den.
Výjimka č.2. - Kdy nediverzifikovat?
Dokáži si představit následující situaci, kdy není třeba diverzifikovat a vyplatí se riskovat:
Jste podnikatel a máte zbytných 5 milionů CZK, můžete si je dovolit léta postrádat, pokud všechno proděláte nezničí vás to, víte o firmě o které jste skálopevně přesvědčený, že má velký potenciál a v delším horizontu dosáhne kurz mnohanásobku dnešního kurzu.
Tady si můžete dovolit přijmout to velké riziko a běžte do toho. Rizika ztráty celé částky jste si vědomi. Ale pokud to vyjde? Z vašich 5 milionů může být za pár roků klidně 50 či 100 milionů a to vypadá velmi lákavě!
Diverzifikaci se budu věnovat i v příštím příspěvku.
Jan Hýsek
Obchodování s akciemi - Můj pracovní den
A tak mě napadlo, že nebude od věci, stručně zde popsat můj pracovní den. Není na tom nic překvapujícího ani tajemného. Nic, co by člověk po krátké úvaze nevymyslel.
Můj typický den vypadá takto:
- 2 hodiny - Sleduji finanční trhy a zpravodajství online.
- 30 minut - Nákupy a prodeje akcií a derivátů.
- 45 minut - Telefonáty s klienty.
- 1 hodina - Schůzka se stávajícími klienty či zájemci o spolupráci.
- 30 minut - E-maily.
- 1 hodina - Doprava.
- 2 hodiny - Přemýšlení, přemýšlení, přemýšlení - Může to vypadat, že nic nedělám. Ve skutečnosti je to možná nejnáročnější část dne.
- 2 hodiny - Sleduji tisk, internet, TV a pátrám po všem, co souvisí s mým oborem. Kdokoliv mi může zavolat a zeptat se mě třeba na to, co si myslím o sotva pár hodin starých událostech. Musím tedy být neustále v obraze.
- 2 hodiny - Příprava příspěvků a práce na mých webech.
Firma Hýsek a makléři: Obchodování s akciemi a makléři
Představují si spolupráci tak, že je budu doporučovat stávajícím i budoucím klientům a že budeme, pokud možno, provádět všechny obchody "přez ně". A nabízejí mi za to peníze.
Jedna firma mi dokonce nabídla, že si mám sám určit částku, kterou mi mají zaplatit. Zní to lákavě že?
Tak proč jsem to nepřijal?
Z několika důvodů.
Jde především o to, že svým klientů chci poskytovat ty nejlepší možné služby. Pokud začínám spolupracovat s novým klientem, nastávají tři možné varianty:
- Klient má již zřízený účet u obchodníka s CP a je s ním spokojený a nemá důvod měnit.
- Účet ještě nemá založený, ale obchodníka má již vybraného. Buď si jej vybral sám a nebo mu byl někým doporučen.
- Očekává, že mu obchodníka buď sám doporučím a nebo rovnou vyberu.
Při doporučení vycházím z vlastních zkušeností. Sám mám mnohaletou osobní zkušenost se čtyřmi obchodníky s CP a přes všechny jsem obchodoval a investoval. Se dvěma z nich jsem byl velmi nespokojen, s jedním mám neutrální zkušenost a pouze s jedním jsem celkem spokojený. S čistým svědomím jsem tedy, v tento okamžik, schopen svým klientům doporučit pouze jediného obchodníka s CP. A nebudu ho zde jmenovat.
Proč tedy nevyzkoušet další obchodníky?
Bohužel si nejsem jistý, že budou poskytovat lepší služby. Nemám na ně žádné lepší reference než na stávající.
Pro názornost vám popíši jeden telefonát s paní obchodnicí, která mi nabízela spolupráci. Během relativně dlouhého telefonátu jsme se dostali i ke strategii a taktice. Paní jsem jasně řekl, že většinu investic, které provádíme, jsou střednědobé až dlouhodobé a tedy trvají měsíce až léta. Paní mě však začala přesvědčovat, že by bylo lepší dělat operace krátkodobé a tedy "točit" peníze mnohem rychleji.
Bylo mi celkem jasné, kam směřuje. Hlavním motivem jsou ony poplatky. Ideální klient makléřské firmy je ten, který neustále obchoduje "tam a zpět" a generuje tak poplatky. Ani tak mnoho nevadí, že klient nakonec nic nevydělá.
Čím déle jsem paní poslouchal, tím více jsem měl pocit, že:
- Obchodování a investování vlastně vůbec nerozumí.
- Klient není na prvním místě.
Mega RSS (aneb Co je to RSS a k čemu je to dobré?)
Pomocí RSS se můžete snadno přihlásit k odběru aktualit z tohoto webu (zdarma!) a ušetřit tak čas vyhledáváním. Jak na to? Co je to RSS?
Technologie RSS umožňuje uživatelům Internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed, též RSS kanál, RSS channel).
Tento zdroj se většinou vyskytuje na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často (například zpravodajské servery).
Původně tento formát sloužil pouze k předávání aktuálních novinek mezi jednotlivými servery, které takto velmi jednoduše mohly odkazovat na aktuální články na jiných serverech.
RSS formát poskytuje obsah celého článku, příp. jeho část, odkaz na původní článek a také jiná metadata. Tyto informace jsou posílány jako XML soubor nazývaný RSS zdroj, webový zdroj, RSS stream, RSS feed nebo RSS kanál.
Software určený k práci s RSS kanály se označuje jako RSS čtečka. Může se jednat o samostatný specializovaný program, o plugin do jiného programu (typicky webového prohlížeče či programu pro instant messaging), tato funkce může být v jiném programu rovnou vestavěna, případně se může jednat o webovou aplikaci poskytující tuto funkčnost (např. Google Reader či NetVibes).
Například pro webový prohlížeč Firefox slouží jako čtečka RSS rozšíření Sage.
Pokud některý webový server nabízí RSS kanály, obvykle to indikuje ikonkou, která vede přímo na URL příslušného zdroje, který uživatel zadá do čtečky a ta poté zobrazí seznam všech takto zpřístupněných článků (či jiných odkazů). Čtečka pak pravidelně kontroluje toto URL a zobrazuje nové položky.
Jan Hýsek
Petr Fiala: Fialový blog na iDNES a panika na trhu
Jeden z mých pravidelných čtenářů mě dnes upozornil na nový příspěvek a je jím znepokojen. Pokud by to byla pravda, co zde pan Fiala píše, čekají nás desítky let poklesu finančních trhů a tedy akcií.
Předem upozorňuji, že nemám nic proti rozdílným názorům na investice. Každý má právo na vlastní názor a já nebudu nikomu vnucovat názory své.
Nemohu se však ubránit následujícímu hodnocení nového příspěvku na Fialovém blogu:
- Burziány, kteří se rozhodují výlučně na základě TA považuji za blázínky a fantasty.
- Pan Fiala je nadšený do technické analýzy (TA). Rozhoduje se prakticky výlučně na základě TA.
- Pan Fiala neuznává fundamentální analýzu.
- Pan Fiala je přesvědčený, že investování rozumí lépe než WB, který si celoživotním profesionálním investováním vydělal cca 60.000.000.000 USD. Investiční přístup WB již v současné době prý není užitečný.
- Čím více se začítám do onoho příspěvku, tím více jsem přesvědčený, že pan Fiala, přestože má rozsáhlé a obdivuhodné znalosti, ještě ne zcela chápe podstatu akciových trhů.
- Řídit se podstatou jeho investičních doporučení by znamenalo dosáhnout zoufalých investičních výsledků.
- Investice do ropy se mi v současné době již také jeví jako velmi zajímavá.
Závěr je na vás.
Jan Hýsek
Investování pro ženy: 10 rad ženám jak investovat
Diamant je nejlepší přítel každé ženy. Motto připisované Marilyn Monroe dnes platí dvojnásob. A víte, že věta: "Už jste někam investovali peníze?" je podle neověřených statistik makléřů hned po pozdravech: "Ahoj, jak se máš" nebo "Co je nového?" jednou z nejpoužívanějších? Investování, tedy ukládání peněz do vybraných předmětů, služeb, zkrátka aktiv, s sebou přináší řadu mělčin a problémových míst, na nichž může začátečník uvíznout.
Dnešní svět není rozdělený na bohaté a chudé, ale na ty, kteří se bojí a nebojí. A to platí i o investicích.
Pustit se do investování je stejné, jako se naučit plavat. Když budete mít správného instruktora, který vám vysvětlí základní principy, máte velkou naději, že se neutopíte. Hned na začátku je ale nutné konstatovat, že ani při plavání, natož při investování, vám nikdo nezaručí, že nenarazíte na mělčinu. Nebo že vás nepotkají potíže. Investování totiž znamená riziko.
Rozdělme si proto investování do deseti rad, které vám pomohou orientovat se ve světě peněz a kapitálu.
RADA PRVNÍ - JAK ZAČÍT?
Falešná představa většiny lidí o procesu zvaném investování je tahle: My se o nic nebudeme starat, a když přijde pán v drahém a slušivém obleku a začne vysvětlovat a používat cizí pojmy, kterým nerozumím, je to ten správný člověk pro mé peníze.
Skvěle propracovaný marketing ale není investování. Ještě předtím, než se vůbec rozhodnete, jakou investici si pořídíte, musíte se naučit ovládat základní principy investování. Vědět, že nic není zdarma a že peníze nerostou na stromech. Musíte vědět, že každá investice s sebou nese riziko končící někdy až osudovou ztrátou původního vkladu.
Když si ale ujasníte své možnosti, tedy hlavně představu o tom, kolik peněz a v jakém časovém horizontu je chcete zhodnocovat, co všechno jste ochotni obětovat pro to, abyste pak na konci mohla říct: "Jasně, tohle je moje představa," můžete se posunout dál. Pak se totiž v komplikovaném schématu investování octnete přímo v dalším "levelu".
RADA DRUHÁ - SAMI ČI VE SPOLKU?
V něm se v klidu rozmyslete, zda chcete peníze zhodnocovat sami, tedy investovat individuálně, či v nějakém společenství, tedy kolektivně. Každý typ investic je jiný a nese rozdílné výhody a rizika. Pokud se rozhodnete vydělat na samostatném investování, můžete se k cíli dostat nákupem cenných papírů (akcií, dluhopisů, směnek, šeků aj.). Druhá možnost je spojit svůj kapitál s jinými. Tomuto typu investování se říká kolektivní.
Sami jistě tušíte, v čem je obrovská výhoda tohoto typu. Velikostí investice se můžete dostat k zajímavým projektům a typům zhodnocení peněz, které přinesou větší výnos, než kdybyste investovali individuálně.
Ptáte-li se na možná rizika, není odpověď nijak složitá.
Zatímco výhodou individuálního zhodnocování majetku je to, že si o všem rozhodujete víceméně sami, jste na druhou stranu velmi omezeni výší svých vkladů, a to neumožní dát peníze do některých typů investic. U kolektivního investování je sdružení více lidí pod jednu "střechu" naopak hlavní výhodou.
Můžete si totiž dovolit investice, které budou z pohledu rizika i výnosu zajímavé. Investování s větším objemem peněz prostřednictvím cenných papírů však na druhé straně vyžaduje znalosti a neustálé vyhodnocování velkého množství měnících se informací. Proto je vhodné svěřit svůj majetek profesionálovi (tzv. portfolio manažerovi), který se o svěřený majetek bude kvalifikovaně starat.
RADA TŘETÍ - CO SI MÁM VYBRAT?
Čekáte-li, že další rada bude znít: vybrat typ investice si můžete třeba podle horoskopu, ani dál nečtěte. Přišli byste totiž s největší pravděpodobností o všechny úspory. V žádném okamžiku nesmíte zapomenout na jedno: Investování je byznys, nikoli charita či rozdávání majetku. Traduje se zajímavý příběh z českého prostředí. Jednomu obchodníkovi volala paní ve věku těsně před odchodem do důchodu s tím, že má naspořeno pět tisíc dolarů a chtěla by je investovat tak, aby (podle povahy kontraktu) měla jistotu, že po vypršení platnosti smlouvy buď prodá, nebo nakoupí danou komoditu za cenu, kterou si domluví už dneska. A milá paní chtěla vědět, za jak dlouho může odejít z práce a žít jen ze zisků této investice.
Známí jí údajně tvrdili, že tohle už v Česku dokáže řada firem. Můj známý obchodník na to: "Madam super, a víte co je…" a použil několik kontrolních výrazů, aby zjistil, co všechno je ochotna riskovat. Odpovědí mu ale bylo mlčení. Tak paní řekl: "Těch pět tisíc byste za tohoto stavu akorát tak prohrála během jedné hodiny obchodování, raději investujte do méně rizikových investic a na žití ze zisku chvíli zapomeňte." Ve světě peněz totiž neplatí žádné milosrdné lži.
Základní rada pro výběr investice je tedy jasná - vybírejte podle toho, čemu rozumíte a o čem máte dostatek informací.
Můžete si klidně koupit dostupné informační nástroje, jako jsou fundamentální analýzy, technické analýzy, doporučení makléřů, přehledy a statistiky… a pak koupíte něco, co nepřinese žádný zisk. I to se může stát. Investování je totiž ve znamení trpělivosti a načasování.
Největší skupinou investičních instrumentů jsou cenné papíry. Každý trh má své pro a proti. Nelze jednoznačně říct, pro koho je vhodné obchodovat s akciemi a pro koho třeba s deriváty. Obchod je především psychologie. Rozhodně se ale nepouštějte jako začátečníci do obchodů s něčím, o čem jste třeba slyšeli, že je úžasně ziskové, ale vy tomu nerozumíte.
Zajímavými investicemi, zvlášť se vstupem realitních společností na pražskou burzu, jsou nemovitosti.
Investicí jsou i tradiční bankovní vklady Uvědomíme-li si, že spoření ve formě bankovních vkladů je pořád nejčastějším typem investic v České republice, není to zvlášť dobrá zpráva. Málokdo vám totiž poradí, jak se máte při výběru typu zhodnocení peněz chovat. Faktem ale zůstává, že jde o nejbezpečněji uložené peníze. To je dáno zejména skutečností, že bankovní vklady jsou ze zákona pojištěny. V případě úpadku banky obdrží vkladatel devadesát procent z výše svých vkladů, maximálně ale 25 000 EUR (tj. asi 718 000 CZK). Mezi investice patří také podílové fondy, stavební spoření nebo penzijní připojištění.
RADA ČTVRTÁ - KDE MÁM HLEDAT INFORMACE?
Žijeme v éře informací. Z toho by se dalo usuzovat, že není problém získat informace o dění na kapitálových trzích. Je a není. Všimnete-li si dění v médiích, rychle zjistíte, že nejen většina tištěných deníků a časopisů, ale i internetových serverů používá jen omezené informační zdroje.
Ty se omezují často jen na směnné kurzy nejznámějších měn či vybrané akcie pražské burzy. Nic víc. Abyste nemuseli "běhat" doslova od čerta k ďáblu a měli všechny potřebné informace pro rozhodování o tom, čemu se budete v investicích dále věnovat, je rada ohledně získávání informací jednoduchá - internet. Dnes už i v Česku existují specializované servery, které se věnují výhradně světu investování a kapitálových trhů. Zvolíte-li si nějaký z nich, rozhodně neprohloupíte a nebudete muset hledat nic dalšího.
Častým dotazem ohledně správné informace je následující: "V médiích vychází, třeba i s fotkou, investiční tip makléřů a obchodníků, lze jim věřit?" Na to však není jednoduchá odpověď. Musíte si uvědomit, že mnoho makléřů je placeno provizí z počtu obchodů, které udělají na klientských účtech, tedy nikoli ze zisku. "Jejich prvořadým zájmem je tedy uzavřít co nejvíc obchodů, zhodnocení peněz klienta stojí až na druhém místě," upozorňuje Ludvík Turek, majitel společnosti Czechwealth.
Mimochodem semináře - pro zdokonalení svých znalostí a získání rad, jakým typům informací věřit a z čeho si vybírat, není vůbec špatné najít si pro sebe nějaký výukový projekt. Při jejich výběru platí samozřejmě všechno to, co bylo napsáno pro investice - vybírejte s rozumem a mějte na paměti své cíle.
RADA PÁTÁ - NEBOJTE SE CIZÍCH ŘEČÍ
Nedávno jsem dostal zajímavý dotaz do redakční pošty. E-mail zněl: Je mi pětapadesát a chci začít aktivně obchodovat. Mám ale velkou potíž, neumím totiž anglicky. Je to problém? Rozumí se přirozeně, že zdroj e-mailu chtěl obchodovat s cizími papíry a komoditami na amerických burzách. Čeští obchodníci s cennými papíry dnes nabízejí přístup k cizím burzám i pro individualisty. Někteří mají ve svých manuálech české vysvětlivky a podrobné návody, jiní se spokojí jen s anglickými originály.
To ale není rozhodující. Znalost angličtiny je při obchodování s americkými akciemi a komoditami výhoda, ale k ziskovému obchodování angličtinu rozhodně nepotřebujete. "Nákup a prodej finančních instrumentů probíhá přes internetové makléře. Jde o triviální aplikace s několika jednoduchými slovíčky pro zadávání objednávek a ta se snadno naučíte," říká Ludvík Turek. Takže - v tomto bodě pořekadlo o tom, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem, není tak platné.
RADA ŠESTÁ - JAK DLOUHO MÁM INVESTOVAT?
Když jste na první radu tohoto článku zvolili investiční cíle a čas pro investování, víte dost na to, abyste se mohli správně rozhodnout, jaký typ investice bude vyhovovat vaší strategii. Teoretici pak na základě podobných parametrů sestaví mantinely dob a typů investic, které těmto časům vyhovují. Z přehledů vyplývá, že pokud chcete získat zhodnocení z investice za půl roku či do roka zpět, máte na výběr termínované vklady či podílové fondy peněžního trhu. Všechny ostatní typy investic jsou pak vhodné pro střednědobé (2-5 let) a dlouhodobé (nad pět let) investování. Pravda je, že takto nastavená časová úsečka je hodně zjednodušená.
Dá se však i podle ní zorientovat a přiřadit se k typu investora. Opatrný investor preferuje nízké kolísání investice a ukládá peníze v relativně krátkém čase. Konzervativní investor naopak upřednostňuje stabilní výnos a chce se v omezené míře podílet i na vývoji akciových trhů. Cílem konzervativního investora je dosahovat ve střednědobém horizontu takového výnosu, který by výrazněji převyšoval výnosy z termínovaných vkladů.
Optimální doba investice je alespoň tři roky. Vyvážený investor je hodně zkušený člověk, který dokáže rovnoměrně rozložit svou investici mezi všechny typy investic. Sází hlavně na výnos, který ve střednědobém horizontu podstatně převyšuje výnosy z termínovaných vkladů. Optimální doba investice je alespoň čtyři roky. Aktivní investor je označení pro jistého a zkušeného harcovníka na kapitálových trzích. Ten je ochoten ukládat peníze dlouhodobě s cílem dosažení maximálních výnosů i přes možnost vysokého kolísání hodnoty investice. Optimální doba investice je alespoň pět let.
RADA SEDMÁ - KOLIK MÁM INVESTOVAT?
Peníze nejsou emoce. Zhodnocování má svůj řád stojící na pevných základech. Nepoddávejte se při rozhodování o tom, kolik peněz budete pravidelně či nepravidelně zhodnocovat, velkým očekáváním. Vyplatí se rada zkušených makléřů - začněte s málem a podle vlastních možností a případných výdělků přidávejte víc. Základem všeho je tedy analýza vlastních možností, a to nejen finančních, ale i duševních a emočních.
Není větší zklamání, než když se rozhodnete začít sami zhodnocovat svůj majetek a při prvním výpisu z majetkového účtu u obchodníka s cennými papíry zjistíte, že jste vydělali slušný balík peněz. Ty vložíte tam, kde je to podle vás skvělá příležitost, a po dalším měsíci třeba zjistíte, že jste vše ztratili. V hlavě vám začne jezdit kolotoč myšlenek s otázkami: Muselo se to stát? Proč? Kde byla chyba? A jste na nejlepší cestě do pekla investičního zatracení a marasmu. Ve vaší mysli se totiž zrodí plán vytlouct klín klínem a s největší pravděpodobností začnete vršit jedno chybné rozhodnutí na druhé. Takže: Stop! Neúspěchem není to, že něco ztratíte, neúspěchem je, když měsíční výplatu, ze které je nutné zaplatit hypotéku, účty za elektřinu, plyn, vodu, bezmyšlenkovitě utratíte za nějaký tip jenom proto, že se vám v předchozím měsíci zadařilo.
RADA OSMÁ - KDE MÁM INVESTOVAT?
I když při vzpomínce na školu třeba nemáte rádi učebnice, je třeba na tomto místě citovat základní ekonomickou poučku: Standardním místem, kde se investuje, je to, kde se střetává poptávka s nabídkou. Nebudeme-li se držet přísných pravidel definic, můžeme tento trh označit za finanční trh. Investujete tedy na finančním trhu.
Začnu u cenných papírů. Ty se obchodují na burze, na niž má přístup obchodník s cennými papíry. V domácím rybníku je to v "pohodě", neboť čeští obchodníci musí splňovat řadu zákonných parametrů, bez nichž by nedostali licenci k obchodování. Jsou tedy dostatečně prověřeni, aspoň co se týče kapitálu.
Navíc lze zjistit velmi snadno jejich reference, výši poplatků a vůbec povědomí o kvalitě jejich práce. Získat vybrané tituly, zvlášť u cenných papírů lze ještě na tzv. OTC trhu (over-thecounter).
Jde o obchodování přes obchodní přepážku, na které licencovaní obchodníci s cennými papíry uskutečňují obchody podle požadavků svých klientů.
Výhodou těchto trhů je podle mnoha expertů skutečnost, že jde o místo, na němž dochází k dvoustranným dohodám mezi prodávajícím a kupujícím, tudíž podmínky obchodu nejsou standardizovány tak, jako je to např. na organizovaných trzích. Tyto trhy tak nabízejí možnost individuálních podmínek obchodu, a to může být velice výhodné.
RADA DEVÁTÁ - CO ZA INVESTICI ZAPLATÍM?
Jedno české přísloví říká - Nic není zadarmo. A platí to dvojnásob u investování. Nakládání s cennými papíry má komplikovanou poplatkovou strukturu. Poplatky se totiž odvíjejí nejen od toho, za jakou cenu jste cenné papíry nakoupili či prodali, ale i od toho, kolik jste jich v jednom kole na trhu udali, nebo naopak získali.
Proto se rozhodně vyplatí získat od obchodníka s cennými papíry poplatkový řád nebo si najít ceny za obchody na internetu.
U podílových fondů je to obdobné - jen se poplatky nazývají jinak. Při nákupu se platí tzv. vstupní poplatky a při prodeji podílových listů naopak výstupní.
RADA DESÁTÁ - HLAVNĚ VYDRŽET!
Zbohatnout chce každý, ale jen málokdo se investování věnuje pravidelně. Pořadí výmluv, proč lidé odkládají investice a tím i příležitost rozšířit svůj majetek, vede rozhodně věta o tom, že až si koupí tohle či tamto, rozhodně dají peníze do investic. Nedají. Proto nákupy spotřebních věcí odložte. Pořízení nejnovějšího modelu auta, elektroniky či značkového oblečení vyměňte raději za nákup pozemku, nemovitosti, cenných papírů nebo ropy. Ale hlavně - začněte si hledat informace o obchodování na kapitálových a peněžních trzích. Rozhodně platí, že čím dříve se začnete starat o své finance tak, jak se o ně starají ti nejbohatší, tím dříve se váš běžný účet bude skvět čísly, jaká si na něm přejete mít.
Zašít peníze do polštáře nebo je dát do banky sice může být relativně bezpečné, rozhodně to však nepřinese kýžený efekt.
Mějte také na paměti to, že chytří obchodníci mají obchodní kapitál oddělený od ostatních peněz a nesahají na něj po dobu několika let. Takže i jim se vyplatí být trpěliví, trpělivost totiž přináší růže, což můžu snadno ilustrovat na příběhu ze svého života: Ještě předtím, než začal na pražské burze růst kurz akcií společnosti Tabák Philip Morris, prodal jsem papíry této společnosti kvůli tomu, že jsem nevěřil, že porostou. Teď se musím sám na sebe zlobit. Chyběla mi trpělivost. Dnes už bych to neudělal. Ale znáte to, na kdyby se v životě nehraje.
Kromě trpělivosti doporučuji i opatrnost - raději se zeptejte dopředu, kolik vás všechno bude stát, než abyste pak na výpisech nevěřícně koukali na cifry, např. za vstupní a výstupní poplatky, vepsané v kolonce náklady. ________________________________________________________
BYZNYS JE DÍLEM OKAMŽIKU
Možná vás překvapí tvrzení některých zkušených hráčů v obchodě na kapitálových trzích. Ti totiž tvrdí, že volba správného titulu ve správném čase spíše připomíná marketing než analýzami podložené nákupy. Říkají totiž: "Řada lidí se mylně domnívá, že pro správné rozhodnutí potřebuje maximum informací." Ve světě financí tyhle pravdy v žádném případě neplatí. "Důvod je prostý. Než se vy, jako začínající obchodník, dozvíte všechny informace, velcí a zkušení hráči je už dávno znají. A na sto procent nakoupili akcie už dávno před vámi. Proto v čase, kdy vy chcete uzavřít obchod, je trh již připraven na opravu kurzu," varuje Ludvík Turek. Platí dále i to, že když vám nějaký makléř zavolá žhavý tip na nákup amerických akcií, ví o rekordním profitu společnosti už půl Ameriky. Proto platí: obchodní strategie musí identifikovat obchod s největší pravděpodobností úspěchu a s použitím minima informací.